hubbenorlen: Om din uppfattning är att det står mellan Westin och att få hit en Henrion förstår jag din besatthet av att värva nordamerikanskt. Även jag röstar på en Henrion där, men jag tror att förhoppningen är väldigt naiv.
Kongo: Jag är inte besatt och jag har inte legat nerfryst. Jag har heller inte uppfattningen att det står mellan Henrion och Westin. Lägg inte ord i munnen på mig. Jag redogjorde endast för vad sådana värvningar kan tänkas kosta. Kan man betala sådana summor till svenskar så kan man göra det till transatlanter. Och det finns inget som säger att en svensk spelare är ett poängmässigt säkrare kort än en transatlant.
Kongo: Hallin-löner till två nordamerikaner som levererar som Lagace och Henrion lär betala sig både sportsligt och ekonomiskt. Först behöver vi dock låna för att inte behöva dra ner på annat som vi prioriterar. Levererar de inte blir läget rätt kört. Har du legat nedfryst sedan 2010?
Är det inte dags Fille får en egen ramsa/sång? Vår ene rekordhållare har ju sin "Jonte, Jonte vår idol" men Hållander är verkligen också värd en. Spånade fram denna under söndagspromenaden nyss. Melodi "Vittring" med Magnus Uggla