DJ Hemp: Dagens match är sjukt viktig. Vinner AIK och vi inte tar minst 2 poäng så går dom om oss och vi blir sexa. Iom 6e platsen få förlorar vi hemmafördelen.
Jag är väl medveten om det. Har själv skrivit om det tidigare.
Men här finns ett svårt dilemma för min del:
Om AIK går förbi oss i tabellen får jag åtminstone EN hemmamatch - den mot Pantern i Malmö. Av strikt egoistiska skäl ser jag gärna att så blir fallet.
Om vi håller femteplatsen förbättrar vi naturligtvis våra chanser i kommande MHR och det betraktar man givetvis också som en önskvärd realitet. Dock får en annan då NOLL hemmamatcher.
Är det inte dags Fille får en egen ramsa/sång? Vår ene rekordhållare har ju sin "Jonte, Jonte vår idol" men Hållander är verkligen också värd en. Spånade fram denna under söndagspromenaden nyss. Melodi "Vittring" med Magnus Uggla