Smokey: Även om vi kommer sluta 1:a och slå Leksand på fredag så kommer vi vara skapliga underdogs i Playoff mot "Expert-elitens" gullegrisar. Men det tar jag så gärna, ganska gött att slå ur underläge för vårt unga lag och det lär nog vara en stor tändvätska att knäppa alla hockeyfjollvetare på näsan.
En stor eloge till Freddan och det han lyckats åstadkomma denna säsong, det såg man ju inte komma när man fick höra om att han blev vår nye coach. Var ganska dystert här inne vill jag minnas. (även mig själv inräknat) 😋
Peja: Då kan jag stilla allas undran. Vi ska ta nästa kliv. Hela tiden. Det är föreningens uttalade målsättning. Såväl på isen som organisatoriskt och ekonomiskt. Ang etablerade nyförvärv så tror jag att vi kommer se ett eller ... | Läs mer
m.youtube.com/watch?v=CXl1GkWWGmA
Hade den här killen bott i Sverige, då hade han varit leksandsupporter åtta dagar i veckan!
Leksand är ett missförstått NHL-lag. Minst!
I Dalarna kan man givetvis köpa jordglobar med endast Dalarna tryckt på.
Ordet storhetsvansinne och hybris föddes garanterat i Leksand! Vi är kusinen från landet. Vi spelar i en helt annan division;)