Han har visat att han kan producera helt okej innan tiden i KHK, det absolut tråkigaste laget i hela serien. Nu kommer han till oss och jag tror faktiskt att det kan bli ett rejält uppsving. Jag är försiktigt positiv.
8179: Med tanke på hur vi resonerat här tidigare efter vår så lyckade resa senaste året borde man kunna känna viss tillförsikt också inför den här värvningen. Egenskaper som att smälta in i gruppen, inte förstöra gruppdynamiken, rutin, underkasta sig rollen etc har lyfts fram som absolut viktigast. Här har vi en kille som känner tränaren väl så då kan man anta att ovanstående uppfylls och vi borde vara nöjda. Vi ska klara ett kval, där ligger målsättningen. Betänk det. Har man sedan varit kapten i ett SHL-lag, låt vara det sämsta, så besitter man förmodligen en rad goda egenskaper också. Vi ska inte stirra oss blinda på statistik och de senaste säsongernas poängproduktion. Välkommen Morten!
Är det inte dags Fille får en egen ramsa/sång? Vår ene rekordhållare har ju sin "Jonte, Jonte vår idol" men Hållander är verkligen också värd en. Spånade fram denna under söndagspromenaden nyss. Melodi "Vittring" med Magnus Uggla