Hockfan: Tvivlar tyvärr inte på vad du säger. Om jag ska vara ärlig ser jag hellre 10 år i HA men med en juniorverksamhet i topp som kommer att vara en garanti för slagkrafitga lag.I dag i allafall, vi får se hur jag känner i september..
RasmusVS: Sen är ju frågan vad man lägger in i "en juniorverksamhet i topp"? Det finns ju inget självändamål i sig att ha ett resultatmässigt framgångsrikt J20, så länge man inte alstrar spelare som fixar omställningen till A-laget så blir ett vasst J20 mest en trevlig krydda i hockeyvardagen. Det allra bästa vore ju om vi kunde få båda, men väldigt mycket hinner uppstå under en säsong. Det är ju bara att kolla på hur många skador som A-laget åkte på och som behövde täckas upp.
Peja: Då kan jag stilla allas undran. Vi ska ta nästa kliv. Hela tiden. Det är föreningens uttalade målsättning. Såväl på isen som organisatoriskt och ekonomiskt. Ang etablerade nyförvärv så tror jag att vi kommer se ett eller ... | Läs mer