1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 593370 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 1997646

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2019-10-23
Woody Jokinen: Håller inte riktigt med. Grabbarna i Timrå åker skridskor. Bara det att Löven har en spelide som alla anammat och man vet vad man skall göra hela tiden, det är synkat i spelvändningar och presspel på ett helt annat sätt än i Timrå.

Ursäkta tjatet men än en gång så trampar Wahlgren bara vatten och det måste ske ändring snarast så 1:a kedjan kan få avlastning.
Där är skillnaden idag tycker jag att Björklöven har i allafall 2 toppkedjor som kuggar. Idag är Ohlsson väldigt ensam men han har ett sånt skönt driv nu som vi bara måste uttnyttja med en spelskickligare center än Wahlgren.

Svarskommentarer

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2019-10-23
Sputnik: vilken åkning var det?

Sebbe O ja! Men annars vettefan hur mycket grillor vi åkte...

Det var någon i varje kedja kanske men va har det för betydelse?

Jag tycker också att det iom idag finns ett signal värde i att besluta sig för att skaffa en till center som kan ta rollen för ett topplag!

Sv: IF Björklöven - Timrå IK 2019-10-23
Sputnik: verkar ju inte bli något nyförvärv som jag tolkar det, nubben sa i pausen att det kanske finns ”en slant” men han är nöjd med truppen och väntar på nässén.