Jag tänker som många andra att det är bättre att sluta nu och inte spela kvalspelet. Vi vet ju redan att viruset inte går att stoppa om folk vistas i lokaler med andra. Räcker att någon hostar eller visar förkylningssymptom i den nära familjen eller vänner.
Charliejfz: Det som också är lite smådrygt är ju att nu tror alla människor att alla sjukdomar är corona. Jag menar det finns ju precis lika mycket förkylning, feber och hosta i samhället som vanligt, som alltså inte är jävulsviruset. Det är 6-700 smittade, säg 1000 då av 10 millar. Som jag förstår så är det inte mer smittsamt än något annat heller, så även om jag är rädd för viruset så är jag mer rädd för paniken det skapar i dagsläget.
Är det inte dags Fille får en egen ramsa/sång? Vår ene rekordhållare har ju sin "Jonte, Jonte vår idol" men Hållander är verkligen också värd en. Spånade fram denna under söndagspromenaden nyss. Melodi "Vittring" med Magnus Uggla