hanzon: Ungefär så är mitt förslag oxå. Flytta upp alla 8 som nu har chans på SHL, samt att IKO och LIF är kvar, sedan dela upp i Norr å Söder, med 11 i varje. 8 bästa lagen i resp går till slutspel (8-dels), sist i resp får på ngt vis sätta sin plats på spel mot HA lag.
Om det skulle gå att spela klart kvalserien så kan vinnaren samt Modo och Björklöven gå upp, Oskarshamn och Leksand får vara kvar. SHL utökas tillfälligt med 3 lag. Är det ett stort problem med ojämnt antal, är väl bara i sista omgången det blir ett problem? Nästa säsong så åker 4 eller 2 lag ur beroende på om man vill utöka SHL eller inte och 1 går upp. Då är det inte några lag som blir missgynnade men 5st har tur genom att gå upp/vara kvar utan att kvala. Det behövs spelas 4 omgångar utan publik, kan väl inte sprida corona så mycket.
Olli Nomadinen : vi bör i sammanhanget notera en inverterad skadefrånvaro också. Wedin har flest matcher under en säsong sedan 2015/16. Känns lite overkligt nästan.