Bragd-Birger: Vi ville behålla Ohlsson enligt Freddan i allafall enligt ST. Dock trodde Freddan att det var SHL som var destinationen för Ohlsson. Ju ler man tänker på det ju mer tror jag det kan stämma som en del skriver. Ohlsson försöker lite komma ifrån fansens hysteri med tanke på att han gått till rivalen.
Bragd-Birger: Ja nog vill man höra Nubbens tankar kring detta om han nu kan slita sig från spelbutiken vill säga... Även om Nubben anade en hög kostnad på Ohlsson så är det ju, med tanke på att han totalt sett var en av Timrå' s bästa spelare, mycket anmärkningsvärt att ingen kommunikation funnits! Får hoppas detta inte blir starten på en rad spelartapp nu bara. Men det känns som att Nubben behöver visa sig nu och gärna skylta med ett slagkraftigt namn som stannar i Timrå!👍
Bragd-Birger: Hade han varit för dyr för Timrå borde dom hört av sig till honom oavsett och meddelat honom att söka sig vidare för längesedan, en ren tystnad är otroligt oprofessionellt.
Olli Nomadinen : vi bör i sammanhanget notera en inverterad skadefrånvaro också. Wedin har flest matcher under en säsong sedan 2015/16. Känns lite overkligt nästan.