Jag kan erkänna att jag hade större förväntningar på #44 "Blomman", i synnerhet när Brynäsarna tyckte att han var en kännbar förlust. Å andra sidan så kanske det stämmer och det verkligen är så många sämre spelare i laget med tanke på nuvarande placering i tabellen.
En sak slog mig nyss. OM vi stöter på Brynäs i slutspelet. Nog 17 vore det på sin plats att Timrå IK bjuder in Lennart Jähkel att köra "Timrå tisdag" live innan nedsläpp då?
Tittade dock på den här statistiken stats.swehockey.se/Players/Statistics/FaceOffLeaders/11449 och inser att han kanske helt enkelt gör sitt jobb i skymundan.
Hoppas att så är fallet och att han kan grisa tillbaka mot Mora ikväll. Bara han låter bli de dumma utvisningarna...