Knylan: Får det till 35 PP mål av PP1 Dahlen, Lundin, Löke, Hartman, Hardegård och Lindelöf som jag räknar in där eftersom han spelade där tidigare.
11 mål av PP2 Lodin (bara 1 pp mål!), Blomqvist, Liljewall, Olofsson, Carlson, Lundeström, Boqvist. Med tanke på hur ofantligt mycket mindre PP2 spelar i PP så tror jag ändå dom gör fler mål per minut. Tror inte vi har något att förlora på att jämna ut speltiden här. Att Lodin bara gjort 1 PP mål säger det mesta om vad lite speltid dom har i PP. Hade Lodin spelat i ett annat lag med en större roll hade han varit i toppen sv poängligan.
Cobbel: Länsgrannen fick ett påskägg fullt med något brunt som inte var choklad när Lehtinen nyss presenterades som HV-spelare. Inte för att det var aktuellt att han skulle stanna i Modo, men även jag som utomstående kan inte låta bli ... | Läs mer
Dahlen, Lundin, Löke, Hartman, Hardegård och Lindelöf som jag räknar in där eftersom han spelade där tidigare.
11 mål av PP2 Lodin (bara 1 pp mål!), Blomqvist, Liljewall, Olofsson, Carlson, Lundeström, Boqvist.
Med tanke på hur ofantligt mycket mindre PP2 spelar i PP så tror jag ändå dom gör fler mål per minut.
Tror inte vi har något att förlora på att jämna ut speltiden här.
Att Lodin bara gjort 1 PP mål säger det mesta om vad lite speltid dom har i PP.
Hade Lodin spelat i ett annat lag med en större roll hade han varit i toppen sv poängligan.