sargad: Den dåliga isen gynnar ett brunkande Malmö mer än Timrå som vill spela med fart och finess. 😉
Hehe nej men även en partisk Madhawk beskriver det bra angående matchen.
"Men det var det skånska motståndet som blev numret för stora. Åtminstone på resultattavlan. Spelmässigt var det betydligt mer jämt."
Bara ta lärdom av detta och slipa på detaljer framöver. Lite synd som sagt att det blir 3 raka matcher mot Allsvenskt motstånd i Björklöven x2 och Modo. Hade hellre sett nått SHL motstånd mellan där för att få en klarare bild över vad som krävs. Även om vi möter Brynäs och Luleå de 2 sista matcherna.
Peja: Då kan jag stilla allas undran. Vi ska ta nästa kliv. Hela tiden. Det är föreningens uttalade målsättning. Såväl på isen som organisatoriskt och ekonomiskt. Ang etablerade nyförvärv så tror jag att vi kommer se ett eller ... | Läs mer