Jalapeno: Ja jag har uttryckt missnöje över försäsongsmatchandet. 3 matcher mot HA-motstånd, 2 mot ett blivande HA-lag och endast 2 mot "riktigt" SHL-motstånd
Olli Nomadinen : det där att Timrå matchats mot Ha lag tror beror på att få igång laget, skulle kunna va tungt mentalt att åka på däng alla försäsongsmatcher, vilken det vore en stor risk. Att gå in i serien med det i ryggen kan inte kännas bra för laget. Nu har vi spöat Brynäs två ggr, torsk mot ett Malmö som jag tror kommer bli jävligt svåra att slå i år. Nu får vi kvalitet motstånd sista matchen, jag tycker nog att upplägget varit sunt.
Olli Nomadinen : Djurgården ryktas tyfligen bud på Erik Gustafsson som spelat senast i montreal Canadiens och en forward, spekuleras om Timashov som Modoiterna drömt om länge. Hur som haver så spetsas det på sina håll med Sörensen också ansluten. Känslan säger mig mer och mer att det börjar bantas ner med lag som kommer hamna i botten. LHC, Timrå, Brynäs och Oskarshamn är mitt tips på lagen som kommer få tampas i absoluta bottenskiktet..