1150x200-xhrrlxov1onokf5.jpeg

Timrå IK

SHL · 595549 inlägg · 6216 ämnen

Inlägg: 2232387

Sv:Timrå IK - Luleå HF 2021-09-30
KulltorpsOlli: Kan köpa ett matchstraff sett till utfallet med Styrman men absolut inte avstängning. Styrman kryper ihop i sista stund(vid Euro Jackpot markeringen) och orskakar därmed att Alvarez då redan initierade tackling träffar i huvudet istället för axeln/bröstet. Alvarez har alltså ett par hundradelar på sig att justera sin påbörjade aktion, och det går ju fan inte. I övrigt så varken hoppar han eller har händer/armbåge i huvudhöjd.

Igen, utfallet är beklagligt och jag hoppas att Styrman mår bra, men intentionen/handlingen är inte vårdslös. Bestraffa utfallet av händelsen (matchstraff, redan gjort) men försök inte att stävja(dela ut en avstänging) en typ av tackling som i sig inte är felaktig.

Svarskommentarer

Sv:Timrå IK - Luleå HF 2021-09-30
Håkkybåkky: Varken hoppar eller armbåge?

förklara gärna hur man ser att hans båda skridskor lämnar isen då?

www.shl.se/artikel/r10taku7x-403dd/anmalan-till-svenska-ishockeyforbundets-disciplinnamnd-robin-alvarez man ser ganska klart och tydligt att hans skridskor lämnar isen vid tacklingen.

sen om detta hade varit tvärtom så hade ni skrivit rakt ut matchstraff + avstängning, vet hur ni har skrivit tidigare angående såna situationer förr