Nisse på Mon or: Efter att ha läst Sannys förklaring är det såklart en utopi med Wedin i Timrå, och jag förstår honom. Enda alternativet som jag ser det är att en sponsor tar på sig att ersätta Wedin för skatten, plus att man lär erbjuda honom en riktigt fin lön i Timrå för att det ens ska bli möjligt.
tjobba: Läser man intervjun med Nubben så har han en plan för att lösa den skattetekniska biten. Största anledningen till att Wedin söker sig till ett annat lag är kanske att han för 3 säsongen i rad kan degraderas ur SHL om han kommer hem till Timrå. Sen kan jag tänka mig att om tex Växjö hör av sig så kan de locka med en ärlig chans på ett SM-Guld och säkert bättre betalt samt en bättre omgivning.
Peja: Då kan jag stilla allas undran. Vi ska ta nästa kliv. Hela tiden. Det är föreningens uttalade målsättning. Såväl på isen som organisatoriskt och ekonomiskt. Ang etablerade nyförvärv så tror jag att vi kommer se ett eller ... | Läs mer