Olli Nomadinen : Nästan rätt. Målvakten! Utan ett bra målvaktsspel fallerar allt. Det är inte jag som hittat på detta ’geniala’, utan det verkar handla om någon form av vedertagen sanning i branschen. Frågar man varför ett lag går dåligt finns det miljoner svar, frågar man varför det går bra så heter det väldigt ofta: till att börja med har vi ett bra målvaktsspel. En stabil grund att stå på.
Återigen: jag säger inte att det är lösningen på allt, men för att vara en, enligt oss i pöbeln, ’godkänd’ lagdel har de båda bedrövliga siffror. Har de ett enkelt jobb? Nej. Tuffast i ligan på senare tid? Njae. Cannata och Juel har haft betydligt mer att göra i IKO, exempelvis. Så ser det ut dessvärre. När Enroth har 92% i skottsektorn har Rajan 82%, trots att Enroth haft en hel del att göra också.
Jag vet: det känns som att sparka på någon som redan ligger. Men men. Någon måste göra det också.
Peja: Då kan jag stilla allas undran. Vi ska ta nästa kliv. Hela tiden. Det är föreningens uttalade målsättning. Såväl på isen som organisatoriskt och ekonomiskt. Ang etablerade nyförvärv så tror jag att vi kommer se ett eller ... | Läs mer