1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Inlägg #2273263

Sv: Apropå nånting...
Charliejfz: Blir väl knappast nån ändring i seriesystemet till nästa säsong, däremot kanske man kan hoppas att SHL och cmore kan göra nåt åt schemat
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : De första 111 dagarna av säsongen har vi spelar 29 matcher. Det har alltså gått 4 (3,8) dagar i snitt mellan varje match. Tanken var/är att spela grundserien fram till 15e mars. De resterande 23 matcherna på 74 dagar, då går det i snitt 3 (3,2) dagar mellan varje match.

*Varför ett luftigt schema på hösten och ett tajtare schema på våren?
*Vis av två tidigare säsongers smittspridning, varför ett luftigt schema på hösten och ett tajtare på våren?
*Vis av två tidigare säsongers smittspridning samt det faktum att NHL tydligt deklarerat att man bara släpper spelare till OS om smittspridningen inte försvårar genomförandet av ligaspelet, varför ett luftigt schema på hösten och ett tajtare på våren?


Att tro att SHL ska ändra utformning till några derbygrupper och eller nord/syd när de trots erfarenhet av två säsonger med pandemi (730 dagar nästa söndag) fortfarande kör ctrl-c ctrl-v på spelschemat från 2015, ja det tror jag ni kan fetglömma!

Inkompetensen är hårresande.

Såg för övrigt Frölunda-Luleå igår och höll för en gångs skull med Joel, det är sjukt att inte Luleå åker på en tripping där i slutet. Domaren står bokstavligen 2,5 meter därifrån och tittar på situationen.
Kommentera