1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 593207 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 2278544

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Ja det är inte omöjligt, jag hör nästan, "Du gör si och du gör så och alla måste jobba hemmåt" " Men jag är ju forward och ska göra mål, jag skiter i det, det är backarnas jobb." "I helvete heller, du gör som jag säger." "Ja,ja, okej då, (men skiter i det)."

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Vi har allt för många spelare som är så tyvärr. Funkar det ens att vara ishockeyns motsvarighet till Zlatan i fotbollslandslaget, dvs bara stå och vänta på smörpass annars mest bara glida runt i mittzon/vid egen blå. Inom fotboll kanske det funkar, men hockey på elitnivå? Hade väl varit en grej om de varit skillade nog att göra något konstruktivt när de väl sedan får pucken, men har inte sett mycket av det heller nu tyvärr.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Jag kan inte förstå att någon i hela världen skulle tänka så. för mig hade vinna till varje pris stått högst i kurs alltid.