RasmusVS: Det är många avtal som har det så. Som statligt anställd har jag också ett tillägg om jag får sjukpenning så jag får upp till 10% av lönen extra från arbetsgivaren i ett visst antal dagar (osäkert på hur många, har inte haft en sjukdag på 12 år).Så det sammanlagt alltså blir 80 + 10.
Rico01: Skillnaden här dock är att försäkringskassan betalar max ut 40225kr brutto vilket förmodligen är en fis i rymden med Wedins lön mätt och det är inte arbetsgivaren som står för merskillnaden till 90% här utan försäkringsbolaget. Grundprinciperna i elitidrott är att inte klubben ska belastas vid skador mer än spelarens frånvaro.
Är det inte dags Fille får en egen ramsa/sång? Vår ene rekordhållare har ju sin "Jonte, Jonte vår idol" men Hållander är verkligen också värd en. Spånade fram denna under söndagspromenaden nyss. Melodi "Vittring" med Magnus Uggla