1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 593761 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 2395467

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: jo men i NHL kan vi ju verkligen snacka om haltande schema. Där känns det ju ibland omöjligt att sätta lagen i förhållande till varandra. Spelschemat känns helt slumpartat. Ibland har man 7 borta matcher på raken, ibland 5 hemma, ibland back to back möte osv.

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Yes, tanken var mest att man borde kunna orka ett par till matcher och lite mer tätare matchande eftersom det är betydligt fler matcher man spelar i NHL. Inte att man skulle efterlikna deras upplägg helt.

I europa har vi ju både landslagsuppehåll och CHL att förhålla spelschemat till. Jag tycker det är katastrof med 2 matcher i veckan och så långt uppehåll mellan varje match i dagsläget. Visst nu får vi ju en tisdagsmatch men väldigt sällsynt sådan.

Vidhåller att vi bör skeppa CHL. Det drar intet folk på läktarn och är mer avslaget än Kalle Anka(Karjala)cup.