Såg att Sundsvall/Timrå har tilldelats det nya riktnumret 050. Undrar varför man får för sig att göra något sådant? Lika sjukt som att behöva gå upp 03:30 en söndagsmorgon 😵
Jag har gått igenom de två senaste matcherna och det som är slående för mig är hur många markeringar vi missar. Vi har 3-4 pers som kollar puck och vi låter motståndarna åka runt oss i egen zon som om vi vore koner. Detta känner jag inte igen ifrån tidigare i säsongen. Det är som att spelarna hamnar i en trans när de ser pucken och blir helt förtrollade och glömmer verkligheten.
Sen några individuella misstag/dåliga beslut och dålig aggressivitet på dom som pinchar på det och man förstår varför det sett ut som det gör.
Det är verkligen trist att konstatera att årets Timrå IK, under ledning av Olli Jokinen och med spelare som Hållander, Dahlen, Kapanen, Lander, Wedin och flera andra, inte är ett enda spår bättre än förra säsongens upplaga. Att inte ... | Läs mer