Steffe: Har också tänkt på Erikssons kommentar. Han menar att tröttheten i Örebro gör att de inte riktigt klarar av att spela enligt gameplan. Och då bör det bli ännu svårare ju längre matchserien lider. Han har även betonat att Örebro spelat mer avslappnat borta. Nu är det skarpt läge – på hemmaplan. Jag vet inte jag, men man försöker ju mentalt ställa in sig på att Örebro varken orkar eller pallar mentalt att vinna i kväll :)
Vi kan ju iaf konstatera att det Jokinen skulle komma med, in-your-face-hockeyn, är stendöd och begraven. Nu spelar vi inte mer framåtlutat än Växjö, och vi ska fan inte klaga på något annat lag vad gäller underhållningsvärde.
Jag vet inte jag, men man försöker ju mentalt ställa in sig på att Örebro varken orkar eller pallar mentalt att vinna i kväll :)