OlliJanne: Det lär väl firas på stortorget om vi skulle lyckas vinna. Det är faktiskt en rätt häftig upplevelse med Engelbrekts gigantiska staty mitt på torget och nikolaikyrkan i bakgrunden. Mycket liten sannolikhet för det dock. Se länk för tidigare hyllning av ÖHK. Ev lite plastigare denna gång då vi utvecklats på 10 år. Lite mera klappor och ev vuvuzelor kan jag tänka mig.
Tack för en trevlig kvartsfinalserie förresten. Just nu känns ju ni som ett tuffare motstånd än Saik men dom lär väl vakna till snart också.
De kan tänkas fira guldet på det avlånga Stortorget med Sankt Nikolai kyrka i bakgrunden. Hade varit mäktigt i anslutning till Örebro slott också, men jag vet inte riktigt hur de gör i Örebro för jag har aldrig ett lag från den staden vinna någonting. Ungefär som Sundsvall innan Dragons vann sina SM-guld.
OlliJanne: Det värsta är att Örebros fans kommer att tro att det är jättebra nu oavsett om det vinner guld eller åker ut i semin. Det tror att de har uppnått något fast de totalt saknar kultur och "äkta fans".
Zäta75: Kan bara hålla med, tycker personligen att Dahlén har för dålig rörelse samt så stannar han upp PP för ofta istället för att låta pucken gå eller för den delen som Wedins första ett direktskott!! Det ska allt för ofta sugas in ... | Läs mer
Kommer deras fans att bada i Svartån?