Minns inte ens vilken gång i ordningen det är ÖHK slipper utvisning efter solklar hög klubba. Didde+Wedin är såklart svårglömda, men vet att vi hade fler såna situationer mot dem där domarna helt sonika ”inte såg”.
Nu en supertydlig på Pudas med.
Fascinerande hur 4 domare missar detta gång på gång till favör för samma lag.
{9908}: Jag vart så förbannad när den på Wedin hände. Men tydligen så är det en förändring i regeln för Hög Klubba iår. Om klubban åker upp i ansiktet under en skottrörelse och bedöms som oavsiktlig så kan domarna välja att fria.
{9908}: Man ska ha tur för att gå långt också. Men den på Didde måste ju gå ner i historien som den värsta. De gjorde fan rent hus i käften på honom och blodet forsade.
Cobbel: Länsgrannen fick ett påskägg fullt med något brunt som inte var choklad när Lehtinen nyss presenterades som HV-spelare. Inte för att det var aktuellt att han skulle stanna i Modo, men även jag som utomstående kan inte låta bli ... | Läs mer
Nu en supertydlig på Pudas med.
Fascinerande hur 4 domare missar detta gång på gång till favör för samma lag.