solbacken: Tippade just sluttabellen, och placerade Modo på sistaplatsen. Det baserar jag främst på att det alltid är svårt att vara nykomling, och att laget visserligen gjort några bra värvningar, men att truppen inte ser anmärkningsvärd ut.
Samtidigt så tror jag att det finns floppvarning på några lag i år. Linköping verkar ha svårt att få ihop det och det stormar uppenbarligen i Leksand. Dessutom har Malmö varit dåliga i flera säsonger och jag ser inga tecken på att det ska vända. Och så har vi Oskarshamn... Katten har nio liv. Hur många har Oskarshamn? Med andra ord finns det chans att det blir tufft i botten, så inget lag ska kasta in handduken på förhand.
Förövrigt så tror jag att Modo överlever ett kval.
Dr.Krykov: Hoppas på Bofors. Det vore lite rock n roll om de gick upp. För att få slipanissarna som bossar över SHL att svettas lite. Som drömmer om gullegrisen DIF.
Att Modo är ett HA lag, det är bara fakta, hur mycket ztatestik du än kommer med.