1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 596011 inlägg · 6216 ämnen

Inlägg: 2576193

Sv: Apropå nånting...
Jag gillar värvning och tror det kommer bli bra, men hur fan tänker man när ekonomiska situation är som den är, Timrå har inte jätte mycket pengar och då värvar man en dyr back från ahl. Timrå sitter i en dålig sits för ens klara elite licens tills nästa säsong, Timrå ligger klart sist på den fronten. Man kanske måste tänka till innan man värvar, jag vet att det är tunt på backsidan men vi har fantastiska juniorer som spelar bra just nu
Uppladdat:

500x0-screenshot2023-10-05-12-39-16-8140deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg


Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Kebab_House: Svaret lyder externa finansiärer

Sv: Apropå nånting...
Kebab_House: Det ekonomiska om något är väl inget vi behöver oroa oss för när det kommer till Kapanen? Han har ju 0 problem med att göra sig av med dyra löneposter för att göra rum för det som behövs och ryms inom ekonomin (läs Laleggia).

Det här kontraktet skrevs säkerligen som en korttids för att det är vad klubben mäktar med ekonomiskt utan att gå i sank, lita på Kimmo, lita på processen som Torines byggde upp i klubben. Det här är inte samma TIK som förut.

Sv: Apropå nånting...
Kebab_House: Elitlicensen faller inte på denna värvning….

Sv: Apropå nånting...
Kebab_House: Äh, bara att vinna SM-guld ju. Dom kan väl inte sparka ut svenska-mästarna ur serien bara för att det saknas lite eget kapital?