{9829}: Alltså vi ligger ju med hyfsat i tabellen ändå. Det som smärtar är att vi har tappat så många 3p ledningen som blivit 0 poäng etc. Om vi inte hade gjort det hade vi antagligen legat 2:a.
Nu blir det ett psykologiskt spel när vi har närmare nedflyttningsplatserna. Det spelet verkar vi inte vara så bra på.
Zäta75: Om inte om hade varit så hade vi legat etta och tagit guld förra året. Det är små marginaler i de flesta sporter. Förlorar man varje match med uddamålet så blir det 0 poäng in på kontot och tabellplaceringen blir därefter.
Jag tycker via alla inklusive Ante kan droppa snacket om att vi spelar bra men inte får betalt. Bullshit! Spelar man tillräckligt bra vinner man matcherna. Gör man mål på sina chanser så vinner man matcherna.
Att vi "mirakulöst" ska vinna matcher "bara för att" tror jag inte ett dugg på.Något måste ändras.
Och för att vetenskapligt förankra detta avslutar jag med ett citat av Alfred Einstein: "Definitionen av galenskap är att göra samma sak igen och igen och förvänta sig andra resultat."
Intressant att många här tror att Olli inte har något spelsystem, utan bara att forechecka högt och tuta och köra. Tror ni seriöst att Kimmo värvat Jokinen då. Så klart finns det en struktur. Såklart många faktorer som gör att allt ... | Läs mer
Nu blir det ett psykologiskt spel när vi har närmare nedflyttningsplatserna. Det spelet verkar vi inte vara så bra på.