vonDöbeln: En extra nugget inför kvällen är att Dahlén jagar Ove Öströms (RIP) målrekord i klubben och då snackar vi totalt gjorda mål i grundserie/slutspel/kvalsammanhang.
Öström stänkte in 189 kassar på 361 matcher, Dahlén står nu på 187 mål på 360. Det hade ju varit något för historieböckerna om han trycker in ett hattrick ikväll och går om Öström när han samtidigt tangerar Öströms antal spelade matcher.
vonDöbeln: Bara att hoppas att viljan och kämpaglöden finns kvar!? I så fall borde vi kunna bärga 3 poäng, "men allt kan häände å allt kan väände"! Skönt iallafall att man får de hockey igen, botar abstinensen.💖
Dr.Krykov: Hoppas på Bofors. Det vore lite rock n roll om de gick upp. För att få slipanissarna som bossar över SHL att svettas lite. Som drömmer om gullegrisen DIF.
Giv oss frid, vinn.