{297}: fan va surt med Svensson borta resten av säsongen ☹️ När han är bra är han riktigt bra och när han är mindre bra håller han ändå en stabil nivå.
Alla dessa förbannade backskador känns ju som att runka med sandpapper.
Och så typiskt att det händer efter att transferfönstret stängt
OlliJanne: Jag har svårt att förstå dom som förminskar Svensson till en breddback. Det finns ingen i laget som dominerar egen zon som han gör. Visst han gör misstag ibland men klart färre än övriga backar. Istället hyllar man nån liten fjant som Rindell som backar in i närkamper eller nån popfrilla som Lyytinen som bara ler när han har pucken på klubban. Och där bak har vi Svensson som kastar in sin kropp i varje närkamp hänsynslöst i match efter match, igenom allsvenskan och igenom SHL. Det har han gjort sedan dag 1 då han kom till klubben.
Nisse på Mon or: Exakt sånt här resonemang som gör att vi är där vi är och lär stanna där när folk inte ens skäms över sin inställning. Hur ska vi nånsin kunna öka omsättning och bygga en kassa om folk väljer om dom vill köpa ... | Läs mer
När han är bra är han riktigt bra och när han är mindre bra håller han ändå en stabil nivå.
Alla dessa förbannade backskador känns ju som att runka med sandpapper.
Och så typiskt att det händer efter att transferfönstret stängt