Skööönt med två poäng. Men spelet imponerar föga. Vi har ganska mycket att jobba på.
Å andra sidan har vi tagit 7/9 poäng sista tre matcherna. Så man hittar ju ett sätt att vinna ändå, trots att det inte synkar. Å tredje sidan: ska vi slå oss in på topp 6 måste vi upp flera snäpp. Å fjärde sidan: vi möter ett Leksand i riktigt bra form.
Nu kanske det får bli en liten whisky iaf. Ingen stor, ingen fin. Men en whisky får det bli.
2 poäng är bättre än 0. Vi hade lika gärna kunnat haft 0 poäng efter 2 matcher. Vi ser ut som ett bottenlag. Inget eget spel och våra så kallade stjärnspelare lyser med sin frånvaro.
Bragd-Birger: Vi ligger nu 7a fortsatt. Kunde varit 6a före Växjö vid 3p ikväll. 8p mellan plats1 och 12. Ruskigt jämnt mellan alla lag förutom HV och Modo
"Niklas Rubin är klar för Kärpät. Foto: Tomi Hänninen/Bildbyrån Kärpät meddelar via sin hemsida att den tidigare SHL-målvakten Niklas Rubin skrivit på ett 1+1-årskontrakt med klubben.
Å andra sidan har vi tagit 7/9 poäng sista tre matcherna. Så man hittar ju ett sätt att vinna ändå, trots att det inte synkar.
Å tredje sidan: ska vi slå oss in på topp 6 måste vi upp flera snäpp.
Å fjärde sidan: vi möter ett Leksand i riktigt bra form.
Nu kanske det får bli en liten whisky iaf. Ingen stor, ingen fin. Men en whisky får det bli.
Hockey är ibland en mellanmjölkssport!!!1