1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Inlägg #2808556

Sv: Apropå nånting...
Blir det lättare att ta in nån back när alla i Sverige och Finland vet att Timrå har noll i kassan?
Oavsett om sponsorer hostar upp eller inte?
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Jag tycker det är bra med transparensen, att han är öppen med det ekonomiska läget. Tror det har obetydlig påverkan på nån ev backs motivation att välja några månader här så länge denne vet att han får den ersättning han ska ha. Viktigare då att vi är ett topplag med tydlig målsättning att ta guld
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or och @Sputnik1: sedan jaaa jooo det beror ju på vad man vill…

När man är inbackad i ett hörn kanske inte en långsiktig lösning är vad Timrå är ute efter heller. Att renovera backsidan är sannolikt ett projekt som KK vill jobba långsiktigt och relativt lågaffektivt med.

En back som vill språngbräda mot europeisk liga skulle kanske funka?
Kommentera

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Kan ju säga så här. Vi vet ju inte vad som sker bakom kulisserna. Kontakten mellan agenter/Kapanen är betydligt mer väsentligt än ett uttalande i media. Känns betryggande att han är så öppen med att han vill ha in spelare i allafall.
Kommentera