1150x200-xhrrlxov1onokf5.jpeg

Timrå IK

SHL · 595502 inlägg · 6216 ämnen

Inlägg: 2831870

Sv:Timrå IK - Färjestad BK 2025-03-01
Karlsson74: Instämmer! Vi har bra defensiva backar, inte alla, men där har vi det ganska bra ställt.
Däremot så gör våra backar inga mål framåt. Vi har ett offensivt spel i grunden vilket borde borga för mycket backmål. Men så är det inte.
Eronen har haft ett ruskigt skott men jag ser det aldrig.
Svensson försöker ju slagga på, men träffar sällan målet.
Vi får in ngr höstlöv som backarna singlar in ibland. Men helt klart så skulle det öppna sig n ny dimension om vi hade ngn back som kan skjuta hårt, och träffa mål.

Svarskommentarer

Sv:Timrå IK - Färjestad BK 2025-03-01
KulltorpsOlli: ja defensivt har vi det bra ställt på backsidan jämfört med andra lag. offensivt på backsidan är vi i botten. Ingen är ju känd att producera speciellt mycket mål frammåt ..Här måste vi som jag ser det iaf få in nån, helst två med lite offensiv kvalite till kommande säsong för att avlasta forwards.
Eronen har ju inte producerat och visat sin offensiva kapacitet på två säsonger och denna är han helt målös .där kan vi kräva och förvänta oss mer. Trodde även att nävkyvä skulle färja mer offensivt på backen..han.är också en besvikelse och jag skulle bli förvånad om just dessa två blev kvar med tanke på att de är rätt dyra.