1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 596056 inlägg · 6217 ämnen

Inlägg: 2833572

Sv:Skellefteå AIK - Timrå IK 2025-03-04
Sputnik1: Allt ser ut att avgöras de sista två omgångarna vad gäller topp 6 och kval.

Derbyt mot Modo kommer att betyda mycket det kan vi konstatera. Om vi vinner mot Linköping lever Modo i derbyt oavsett hur det går för dom nästa omgång.

För att inte tala om hur viktig Linköping hemma blir på torsdag. Hemma är vi starka men Linköping är nog vårt största spöke. 0p i år mot dom och det är väl 8 raka utan vinst? Dags att ändra på detta nu.

Tycker det är starkt ändå att ta 1p borta ikväll mot Skellefteå trots att vi inte spelar på topp. Det finns mycket kvar att hämta. Hoppas att vi hinner hitta formen innan slutspel och att vi går direkt till kvartsfinal och får vila lite. En del ser ut att behöva det som t.ex Hållander. Om det blir 7-10 plats och playin är det stor risk att vi åker. Svåra lag där och lotteri i bäst av 3 utan vila.