Karlsson74: En fråga man bör ställa sig är varför Timrå viker ned sig totalt när de släpper in första målet eller hamnar i underläge? Vi har inte lyckats vinna en match i år när vi hamnat i underläge (ja kanske nån då från början av säsongen som jag har förträngt).
Använder sig laget av psykolog? Om inte är det inte försent än att koppla in en om man vill ha någon chans att gå långt i ett slutspel.
Zäta75:tror Jimmy hamrin i domustrappan sa att vi Lyckats vämnt något underläge i oktober 2024.. Troligtvis är det mest mentalt att man har så sjukt svårt att vända matcher ,man har väldigt lätt att hänga med skallarna.
Just det här att vi haft svårt mot samlade försvar var ju även under antes tid. Vi kan spela bra mot lag som spelar lite öppnare hockey. För då får vi komma med fart. Möter vi ett lag som stänger ned är det som vi inte har kapaciteten att vända matchbilden. Trodde även Jokinen skulle vara mer av en matchcoach och kunna ändra en matchbild och slänga om i formationer om det kört fast under match.
Sedan har vårt PP spel varit under all kritik nu 20 (?) senaste matcherna, gått från toppen i ligan till botten. Då kanske man som coach ska kliva fram och prova något nytt när spelarna uppenbarligen inte kan lösa det själva. Det största problemet som jag ser det är att pucken går alldeles för sakta mellan spelarna. Varje enskild spelare håller i den minst 7-8 sekunder. Då blir det inte så svårt att försvara sig heller för motståndarna…
Sedan är det konstigt att efter Lundmarks 3 mål på 5 matcher flyttas ned till 4:e linan. Samt att OJ av någon anledning hamnat i frysboxen. Hade ju inte skadat att slänga in honom några byten idag. Fattar inte.
Använder sig laget av psykolog? Om inte är det inte försent än att koppla in en om man vill ha någon chans att gå långt i ett slutspel.