1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 595958 inlägg · 6216 ämnen

Inlägg: 2837000

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74: Jag vet inte om det blir någon större ledighet nu inför slutspelet oavsett om vi går till kvart eller inte. Jokinen & Co, vill nog ha exakt alla möjliga medel för att besegra motståndarna. Går liksom inte bara att vara ledig 5 dagar för att sedan hoppa in i slutspelsbubblan.

Jag har gått runt sista veckan och tänkt extremt mycket på att spelarna och tränarna inte verkar se allt för besvärliga ut trots alla förluster. Är detta medvetet? Allt för att möta lättare motstånd? Eller är man så jäkla dum att man vill vinna alla matcher för att sedan gå in mot färjestad som man förlorat mot 17 av 18 gånger senaste åren? Jag tar hellre Leksand alla dagar i veckan. Eller Malmö för den delen också.

Har Brynäs gått i mål redan? Är dom nöjda för denna säsong? Vi får ju möta dom om vi slår Leksand i Åttondelen.
Har vi tur så får vi möta Luleå eller Frölunda i Semi för att sedan möta Skellefteå, Rögle eller Färjestad i final. Väl där får man hoppas på att det blir Skellefteå vi möter.

Jag tänker bara konspiratoriskt men ändå logiskt.

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Ja jag hoppas de har mörkat och att vi ser ett helt annat lag när det gäller i slutspelet. Att de har flera växlar till mot nu. Men fan trot.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Brynäs NHL-killar har nog gått för guldet hela tiden. Hintades lite om det på försäsongen men då var det massa trams utifrån om hur livsfarligt det var för Brynäs att ha höga målsättningar, så man dämpade det lite utåt. När Brynässpelarna kollade sig omkring på träningarna under försäsongen kände nog ingen att spelartruppen de såg skulle slåss i botten av SHL.

Spännande att se hur Timrå lyckas i slutspelet. Om ni slipper långa, slitsamma matchserier kan det nog bli ett riktigt trevligt slutspel för er. Hållander är den överlägset bästa spelaren som Brynäs har mött den här säsongen, kan bli slutspelets MVP.