1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 592585 inlägg · 6215 ämnen

Inlägg: 2842182

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Ser man Lander i dag, så förstår man inte mycket av den utvecklingen. Från given 1a-center till max 3e-center kommande säsong. Kan t.o.m. tänka mig att han blir 4e-center om Linus Eriksson får den utveckling han är värvad för. Lander har kontrakt till och med 27/28.

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Det som känns tryggt med Lander. Han kommer sätta laget först. Om han skulle hamna som 4:e center så skulle han inte sätta sig och sura, utan ge sitt allt varje kväll. Timråhjärtat han har kan man inte klaga på.

Sen vet jag inte om han haft lite skavanker. För det är ju som sagt stor skillnad på hans första säsong i återkomsten och hur det ser ut nu.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Linus Johansson i Fbk var väl också förste center hos dom för några år sedan. Fyller en bra funktion i en 3/4 kedja nu.

Tiderna förändras!