{469}: Har du koll på Westfält överhuvudtaget? Inte som en topp två center alls (just nu), men jag tror att han skulle passa utmärkt i Timrå och med Olli faktiskt.
NDR: Taget hans sista 6 säsonger. Har han nånsin ens varit nära att vara en topp 2 center i ett SHL lag? Det är en karaktärspelare för MAX att bära en 3:e kedja.
Men det är inte en 3:e center vi skall värva. Vi skall hitta en center som i allafall är god för 30-40 poäng.
NDR: Det jag har koll på om Wetsfält är att man läst från FBK håll att han inte tagit chansen när han fått den högre upp i hiarkin. Han har inte det offensiva spelet i sig.
Han har seriöst producerat 11 poäng denna säsong! Fast FBK hade centerbrist och han fick axla en roll högre upp i hiarkin. Typ en Albin Lundin, inte mer.
Nej han skall inte spela i Timrå nästa säsong. Speciellt inte då Lander inte är en topp 2 center längre.
Vad skall vi med Westfält till? Är tanken att vi bara skall kunna spela intensiv hockey nästa säsong där kreativiteten och produktion blir lidande? Skall vi snubbla in pucken?