Karlsson74: Mina åsikter om modos uttåg har inget med Timrå IK att göra. Jag reagerar rent personligen. Jag kan inte rå för att jag inte vill ha modo i SHL. Men alla har väl egna åsikter om det förstås.
KulltorpsOlli: Tror verkligen att det kommer ta ett bra tag innan vi får se Modo i SHL igen, Nu får de ingen fallskärm, jag tror ingen av deras nyckelspelare kommer stanna likt många andra lags nyckelspelare har gjort då de åkt ur, de kommer inte kunna göra som Brynäs eller HV och värva sig upp direkt igen, de har varken ekonomin, dragningskraft eller spelare påväg neråt i karriären borta i NHL som kan tänka sig att komma hem. Den enda jag kan se att de får behålla är Olofsson men i övrigt har jag svårt att se att någon annan skulle stanna.
De har Ohlsson och Pettersson på kontrakt just nu.
Peja: Då kan jag stilla allas undran. Vi ska ta nästa kliv. Hela tiden. Det är föreningens uttalade målsättning. Såväl på isen som organisatoriskt och ekonomiskt. Ang etablerade nyförvärv så tror jag att vi kommer se ett eller ... | Läs mer
Men alla har väl egna åsikter om det förstås.
"Modo- 104-åringen som klev ur SHL och försvann"