OlliOlla: Nej, då kan man alltså tolka det som att Jönsson inte ansåg att man fick ut det man ville ha av Kellman, för den lön han lyfte. Och alltså ville frigöra för att värva in annat. Det kanske landade i att man gjorde klart för Kellman att de inte var nöjda. Mycket kan sägas om Växjö. Men det finns ju en anledning till att de faktiskt vunnit ett gäng guld i modern tid. Kravställan etc.
Det i sig behöver ju inte betyda att Kellman är en dålig spelare. Kanske bara inte funkade i Växjö helt enkelt, kanske i kombo med att Kellman inte kände förtroendet helt från Jönsson heller som sagt.
{469}: haha jaha, jag tyckte det styrkte din teori. En snällare omskrivning för ”passar inte hos Jönsson”.
Vet inte om en HC är med och räknar på bang for the buck. Ville Jönsson ha han så hade det nog inte spelat någon roll om han kostade 400k eller 150k i månaden, den smällen får sportchef ta.
Tycker inte heller att det betyder att han är en dålig spelare. Snarare Växjös urtråkiga spelsystem. Kanske Jönsson inte kommer vara lika tråkig i fbk och därmed platsar han där, vi får se.
{469}: Är Kellman den tilltänkte förstacentern blir jag lite orolig faktiskt. Fast iof vet man väl ungefär vad man får, men någon Kapanen klass håller han inte. Men hellre det än någon chansning som True i Modo t.e.x.
Olli ”jag ska prata svenska efter årsskiftet” Jokinen Olli ”jag mognade efter 10säsonger i NHL” Jokinen Olli ”vi vill bli som frölunda” Jokinen Olli ”im a honest coach” Jokinen Olli ”vi ska vara det hårdaste arbetande laget” Jokinen Olli ... | Läs mer
Mycket kan sägas om Växjö. Men det finns ju en anledning till att de faktiskt vunnit ett gäng guld i modern tid. Kravställan etc.
Det i sig behöver ju inte betyda att Kellman är en dålig spelare. Kanske bara inte funkade i Växjö helt enkelt, kanske i kombo med att Kellman inte kände förtroendet helt från Jönsson heller som sagt.