1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 592552 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 2854394

Sv: Kvartsfinal 2025 Timrå IK - Frölunda HC
Sputnik1: De är ju två helt olika målvakter också får vi komma ihåg. JJ jobbar mkt metodiskt & är i regel alltid där han ska vara, det gör ju att hans form innehåller sällan toppar & dalar.

Juel är också en metodisk målvakt men med lite mer ”sprattelkalle” i sig, vilket gör att han kan vara lite överallt ibland. Detta i sig gör ju också att han kan ha lite högre toppar & djupare dalar än JJ, vilket vi fick se under första sässen hos oss.

Har JJ fått med sig lite självförtroende från förra matchen så tycker jag det här kan vara en bra väg att gå.

Svarskommentarer

Sv: Kvartsfinal 2025 Timrå IK - Frölunda HC
Cobbel: Lustigt hur man kan se olika på saker och ting. Jag tycker exakt tvärtom, det är JJ som är ”sprattlig” och Juel som är metodisk och inte speciellt yvig.