Zoogin62: Åh. Bra svar, tack för det. Nä jag kommer inte byta åsikt i händelse av en vinst i morgon men ja jag kan se Ollis positiva betydelse i det du nämner. Så precis som du möter mig lite ang coachandet, eller bristen på det, så möter jag dig här. Går vi till semi och jag ser förändringar i Timrås sätt att spela som konkret ger resultat och kan kopplas till direktiv från Olli så kommer jag högst sannolikt att byta åsikt igen dock
Olli Nomadinen Zoogin62: Ärligt talat ser ju spelet inte ett dugg bättre/sämre ut än när Ante tränade Timrå.
Tror helt enkelt att laget inte är bättre än så här. En kedja är ju aldrig starkare än sin svagaste länk. Det vill säga; backarna i Timrå IK. Både Ante och Jokinen har fått göra vad dom kan med materialet som står till hands. För ärligt; vilken av våra backar kommer det att bli huggsexa efter bland övriga shl-lag om vi skulle släppa alla nu på stört? Svensson skulle möjligtvis vara intressant för andra lag. Nässén borde också betinga ett visst intresse. Men annars? Zero. Nada. Zipp och ingenting. Om inte Leksand letar backar vill säga.
Dessutom har vi också ganska många forwards som inte är supersnabb på skridskorna (jämfört med övriga shl-lag) och ganska sköna i liret. Pettersson, Dahlén, Lander, Wedin är ju inga speedkulor som har attackhjärna. Dom trivs bäst med lite yta och att lägga sköna flippar, hitta en passning och dra ett skott i krysset. Missförstå mig rätt här nu; dom är duktiga på det dom gör och enormt värdefulla. Men det är lite väl många av våra kanoner som inte har farten naturligt. Framför allt i ett slutspel blir ju det uppenbart.
Tror dessutom att "spelsystem att luta dig mot" och "förändra matchbild" är lite utav supporterflosklar. Klart som fan att dom har ett spelsystem att luta sig mot. Det är ju fullblodsproffs. Dom ska ju kunna det i sömnen. Jokinen också. Däremot tror jag att vi saknar spelare för att lyckas göra det basala när det går emot. Det vill säga; lägga djupt, vara tunga, snabba, checka i den nivån det behövs. Oftast när lag vänder matcher är ju det taktiken - lägg djupt och jobba utav helvete och kasta varje puck du får på mål. Det är ju inte så att lagen helt plötsligt börjar spela på ett heeelt annat sätt. Man gör det oftast enklare och jobbigare. Rakt mot mål. Timrå IK saknar den kvaliteten helt enkelt. Eller det är för få som har det spelet i sig. Spelar ju ingen roll vilken instruktion Dahlén får; han kommer fortsätta att snirkla och försöka hitta öppnande passningar (extremt skicklig på det dock). Det ligger i hans hockey-dna. Han kommer inte att lägga puckar djupt och vinna närkamper.
Timrå IK har en fantastisk jävla kärna av hemvändare, men den är inte superkompatibel med hockeyn som spelas idag eller den hockey Jokinen vill spela. Skickliga, men lite för långsamma och omständliga.
Allt det här kombinerat är ju anledningen att Timrå inte lyckas vända matcher, eller kuka upp sig big time mot Frölunda. Det ÄR vår sanning och det finns inget spelsystem i världen som ändrar det. Däremot finns det en jävla skicklighet i det laget är bra på och bär det med så bär det jävlar i mig med.
Jokinen har gjort jävulskt mycket bra för Timrå. Det kommer visa sig framöver. Och kanske är det inte i år som är den bästa säsongen med honom? Det tar tid att vända en färja, att hitta rätt komponenter som kuggar i. Kanske går det bättre nästa år när backsidan (hoppas hoppas) är bättre byggd för att klara Jokinens spel. Om han nu är kvar nästa år vill säga.
Visst är det tröstlöst att det bara rullar på under matcherna. Men det var samma visa när Ante coachade. Det kanske handlar om handen man har att spela helt enkelt?
Nåväl. Imorgon vinner Timrå och tar det till game seven. Aldrig i helvete att Hållander kliver av isen poänglös. Aldrig..
Blake Slåhan: Är folk "dumma" i huvudet? Jag kan förstå att man är besviken på att säsongen tar slut mot ett Frölunda som är så väldigt mycket bättre strukturerat och bättre coachat än Timrå. Tycker dock synd om Hållander som fick ... | Läs mer