1. Ligan var bättre än vad Olli trodde. Olli har fått korrigera sin "In your face hockey" i halv panik och det tryggaste är ju att satsa på försvaret, Ante style. Jag tror Olli kmr att korrigera och ändra lite på detta inför nästa säsong när vi också fått in lite nya spelare som kommer att passa hans spelstil bättre.
2. Ollis coaching, lämnar lite att önska. Ja det är helt uppenbart att Olli har brister i sin coaching. Jag kan dra många exempel, men det mest uppenbara anser jag vara att han inte ändrar i femorna under match eller går ner på speltid(tre femmor). Det rullas på, Ante style. Är det Ollis orutin som gör det eller ser han ngt vi inte ser, jag vet inte.
3. Våra stjärnor. Som ngr varit inne på, vi har våra offensiva stjärnor som ska leda laget. Men de är inga "Usain Bolts on ice" direkt. Ollis offensiva hockey kräver snabba offensiva spelare som kan vara snabb in i forechecken och störa uppspelen. Många av våra stjärnor har inte den snabbheten i sig längre. De har andra stora fördelar ja, men kanske inte just det. Det hämmar Ollis spelsystem då jag tror att just det är kärnan i det.Jag tycker mig se att Walli, Linus mfl gör det jobbet minst lika bra, eller bättre. Och här sitter vi med långa dyra kontrakt, i två fulla kedjor, förstå mig rätt.
4. Målvaktssidan. Här ser jag inget större problem. Mer än våran, supportrarnas känsla, att vi altid vill se Juel i målet för trygghetens skull. Vi har två toppmålisar.
I ÖVRIGT! Kapanens jobb, och Ollis betydelse för FÖRENINGEN Timrå IK är odiskutabel.
Det lyft man fått med sponsorer, publik, merch, Youtube, snacket på stan mm mm. Det kan ingen snacka bort.
Nu vänder vi detta!!!
Annars ser jag fram emot en kul Silly season och lite semester innan nästa sässe.
Blake Slåhan: Är folk "dumma" i huvudet? Jag kan förstå att man är besviken på att säsongen tar slut mot ett Frölunda som är så väldigt mycket bättre strukturerat och bättre coachat än Timrå. Tycker dock synd om Hållander som fick ... | Läs mer
1. Ligan var bättre än vad Olli trodde.
Olli har fått korrigera sin "In your face hockey" i halv panik och det tryggaste är ju att satsa på försvaret, Ante style. Jag tror Olli kmr att korrigera och ändra lite på detta inför nästa säsong när vi också fått in lite nya spelare som kommer att passa hans spelstil bättre.
2. Ollis coaching, lämnar lite att önska.
Ja det är helt uppenbart att Olli har brister i sin coaching. Jag kan dra många exempel, men det mest uppenbara anser jag vara att han inte ändrar i femorna under match eller går ner på speltid(tre femmor). Det rullas på, Ante style.
Är det Ollis orutin som gör det eller ser han ngt vi inte ser, jag vet inte.
3. Våra stjärnor.
Som ngr varit inne på, vi har våra offensiva stjärnor som ska leda laget. Men de är inga "Usain Bolts on ice" direkt.
Ollis offensiva hockey kräver snabba offensiva spelare som kan vara snabb in i forechecken och störa uppspelen. Många av våra stjärnor har inte den snabbheten i sig längre. De har andra stora fördelar ja, men kanske inte just det. Det hämmar Ollis spelsystem då jag tror att just det är kärnan i det.Jag tycker mig se att Walli, Linus mfl gör det jobbet minst lika bra, eller bättre.
Och här sitter vi med långa dyra kontrakt, i två fulla kedjor, förstå mig rätt.
4. Målvaktssidan.
Här ser jag inget större problem. Mer än våran, supportrarnas känsla, att vi altid vill se Juel i målet för trygghetens skull. Vi har två toppmålisar.
I ÖVRIGT!
Kapanens jobb, och Ollis betydelse för FÖRENINGEN Timrå IK är odiskutabel.
Det lyft man fått med sponsorer, publik, merch, Youtube, snacket på stan mm mm. Det kan ingen snacka bort.
Nu vänder vi detta!!!
Annars ser jag fram emot en kul Silly season och lite semester innan nästa sässe.
Forza Timrå!
Alltid Rött-Alltid Rätt!