Kerstin_k: Jag håller med om backsidan, men det gör nog hela hockey Sverige.
Eronen, Näkyvä och Kovisto lyfter nog en rätt bra lön. Men vi får inte ut topp 3 backar från dem. Snarare är det Svensson och Nässen som leder den ligan, jag skulle nog lägga Forsmark som nr 3. Men i alla andra lag skulle den trion inte hamna topp 3, och där har vi vår utmaning.
Pilö kan jag tänka mig att behålla då jag tror han levererar rätt bra i förhållande till lönechecken. Men vi behöver få in 3 backar för 1a och 2a backpar.
Patrick Polly: Fast som Svensson spelat i år vet i faan om inte även andra SHL klubbar skulle vilja ha honom. Kanske inte inom topp 3 men lätt topp 6. I Timrå denna säsong är han ju i a f my number one.
Eronen, Näkyvä och Kovisto lyfter nog en rätt bra lön. Men vi får inte ut topp 3 backar från dem. Snarare är det Svensson och Nässen som leder den ligan, jag skulle nog lägga Forsmark som nr 3.
Men i alla andra lag skulle den trion inte hamna topp 3, och där har vi vår utmaning.
Pilö kan jag tänka mig att behålla då jag tror han levererar rätt bra i förhållande till lönechecken. Men vi behöver få in 3 backar för 1a och 2a backpar.