1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 595586 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 2872893

Sv: Silly Season 2025-26
-Sputnik-: För oss riktiga supportrar spelar det ingen riöoll vem fan som coachar. VI HÅLLER PÅ TIMRÅ IK I ALLA LÄGEN!!

Svarskommentarer

Sv: Silly Season 2025-26
Djingiskahn: håller också på Timrå i alla lägen och nog fan spelar det roll vem som coachar laget, blir det tillbaka till inavel och att bara vara nöjd med att komma till slutspel. Olli stod för något annat och både han och K.Kapanen skulle ta detta till något helt annat men nu är allt borta. Det är vi som är Oskarshamn nu och humlan. Minsta klubben i SHL och litet publiksnitt som garanterat blir ännu mindre nu. Känns som allt intresse runt Timrå bara försvann i ett nafs nu. Bara naivt att vi trodde vi kunde vara med och utmana dom stora drakarna. Vi lever på lånad tid i SHL och vi ska vara glada om vi ens överlever nästa säsong. Men på något vis känns det som att vi inte hör hemma där för vi har inte ekonomin och det håller aldrig i längden. Tar dom tillbaka Ante sätter jag inte min fot i SCA Arena igen och det har inte med Ante att göra utan då visar man bara att man inavelns inavel och tycker synd om dom nya som kom och ville spela under Jokinen men som det inte nu blir, undrar hur dom känner. Lurade de luxe. Inte klubbens fel men nästa säsong känns ju inget lockande direkt. Snart är väl Dahlén klar för Schweiz också, blir väl nästa smäll de.

Sv: Silly Season 2025-26
Olli... Det var som ... Skönt att man inte bytte nick.. eller bytte till en Olli-bild.
Länge leve Mäster Lill-Kenta som ju är på en heeelt annan nivå vad gäller påverkan för Timrå.

Kanske är det här bra för Timrå över tid?
Lite halvhafsiga utvärderingar i form av plus(+), minus(-) och spekulationer(?):
+ Utan tvekan skapade Olli god publicitet och gott intresse för Timrå.
+ Verkar också haft god dragningskraft på yngre talanger.
+ Var en injektion för de gamla spelarna, åtminstone initialt.
- Visade sig vara en one-trick-ponney i båset. Kunde aldrig vända en matchbild med nån slags coachning.
- Lite svag energi i båset. Såg snudd på ointresserad ut stundvis mot Frölunda i kvarten. Det kan ju också berott på att han då redan var på väg bort mentalt.
? Hur skulle truppen i stort och specifikt de gamla spelarna ha reagerat på om Olli inte hade mer att komma med än så här. Den initiala energiinjektionen kunde ha fått en tråkig baksmälla om de märker efter ett tag att "kejsaren är naken".

Hoppas att hans "Sancho Pancho" inte blir kvar. Det är bara baserat på magkänsla och iakttagelser. Den f.d. delvis bespottade 3-tränaren Molinder fick en del skit för att det undrades vad han hade för roll och vad han tillförde. Jokinens springpojke får ju Molinder att framstå som karismatisk och med pondus.

Synd att Löven plockade in Bogren från SSK(som sjukt nog kastar in en rinkrostig Andreas Johansson).
Hoppas Madsen blir kvar som assisterande.
Gillar Kollar. Hur långt kontrakt har han med MIF månntro?

Sv: Silly Season 2025-26
Djingiskahn: Nej så är det ju. Men nu var det ju rätt tydligt att spelare som Genborg mfl kom för att Jokinen var tränare. Vilket man sagt öppet.

En vansklig väg att gå i det långa loppet. Ja eller om man inte heter Frölunda och har byggt upp nått över lång tid med Rönnberg vid rodret. Som kastade om hela tänket i klubben.