Varför är alla så positiva til Stridh som huvudcoach? Han har väl endast varit assisterande coach än så länge om jag inte minns fel. Ni får gärna stapla upp vad den karln har i ryggsäcken som är rätt för Timrås framtida spel.
Jag menar inte detta som något negativt utan att jag bara själv inte har så bra koll på Stridhs tränasskills.
Joslan00: ” Varför är alla så positiva til Stridh som huvudcoach? Han har väl endast varit assisterande coach än så länge om jag inte minns fel. Ni får gärna stapla upp vad den karln har i ryggsäcken som är rätt för Timrås framtida spel.”
Gälla hade bara varit assisterande på seniornivå innan han kom tillbaka till Brynäs, just sayin’. Kan ni få någon kompetent med historik och hjärta för klubben kan det nog bli skitbra!
Antar att ni Timråiter, precis som vi Brynäsare, nu lärt er att finnar i klubben är inget att ha.
Jag skulle nog främst lyfta fram Stridh som en väldigt bra taktiker, framförallt när det kommer till försvarsspelet. I Luleå är det backsidan han coachar och det har han gjort väldigt framgångsrikt där. Luleå har haft bland de bästa försvarsspelet flera år i SHL, enligt mitt tycke. Även spelare i Luleå uttrycker ofta goda vitsar angående Stridh och hans ledarskap.
Joslan00: i den situationen som Jokinen har satt Timrå så känns Stridh som den optimala lösningen. Åtta år tillsammans med Bulan, ett långt förflutet i Timrå och ingen hemlängtan! Nu håller vi på Luleå i finalen! 💪💪💪
Joslan00: Omtyckt av i princip alla han hade i juniorerna. bra med unga spelare. Är med och styr upp ett riktigt solitt spel i Luleå. Han kommer in med kunskap om vad som krävs på SHL nivå!
Av alla tränare som diskuterats, så känns Stridh mest rätt!
Dessutom inte samma problematik som med Ante som var pappa till vår lagkapten.
"Tomma tunnor skramlar mest", är väl ett uttryck som summerar Jokinens tid i Timrå rätt bra. In med hög svansföring: "In your face-hockey", "Fighting DNA", "We will not be outskated by any team", "Train hardest", "Competition, the best ... | Läs mer
Jag menar inte detta som något negativt utan att jag bara själv inte har så bra koll på Stridhs tränasskills.