Rip Kirby: Det la jag märke till också eftersom jag lyssnade på vad Adam Johansson och Jennifer Engström surrade om i hockeypuls podden
“Jag hörde bland annat att han själv krävt att det skulle in en extern lösning när det kommer till fysik biten under försäsongsträningen, en vilja som han har fått igenom här också. Det ska bli väldigt intressant att se hur det blir med den biten nu när det kommer in en ny huvudtränare. Vi ska också säga att Jokinen har varit en nyckelfigur i Timrås rekryteringsprocess när det kommer till säsong 25-26.”
Det är stökigt i Timrå sedan både sportchefen Kimmo Kapanen och huvudtränaren Olli Jokinen lämnat sina uppdrag. Hur bör klubben nu arbeta framåt?
JOHAN SVENSSON
– Jokinen sätter Timrå i en förbannad skitsits. Så enkelt är det bara! Man ska ha respekt för situationer med familjen, men om det ”bara” handlar om en trivsel, så får man faktiskt härda ut det man tagit på sig. Eller kunna komma med det tidigare. Det är för lätt att bryta. Egentligen borde det vara samma premisser som när en klubb ska sparka en tränare. Man borde få betala hela kontraktets värde om man ska lämna. Hade Jokinen kommit med detta i januari, eller februari, då han faktiskt borde ha fått vibbarna av sin situation, så hade det här inte varit en lika stor sak. Då hade Timrå haft ett större urval av tränare. Nu måste man ta en tränare på en ytterst begränsad marknad. En tränare man av allt att döma inte vill ha egentligen. Men det är bara att ta i situationen för Timrå och Kent ”Nubben” Norberg. Nog reder det ut det här på något sätt.
ADAM JOHANSSON
– Truppen är redan satt, det är en trygghet för alla inblandade. Nubben behöver inte jaga spelare utan kan fokusera på att lösa tränarfrågan. Det blir viktigt att inte rusa in i något utan verkligen göra en analys över vilken typ av tränare Timrå skulle må bra av i det här läget. Förstavalet är Henrik Stridh och jag förstår varför. Det skulle vara ett tryggt alternativ i en skakig tid för Timrå. Han har gjort sig ett namn i Luleå och är redo för ett uppdrag som huvudtränare nu.
JENNIFER ENGSTRÖM
– Först och främst ska alla i och runt Timrå IK vara tacksamma över att man har ”Nubben” i det här läget. Kent Norberg ville aldrig axla det här ansvaret igen, utan har trivts bättre än någonsin när han fått arbeta i bakgrunden i lugn och ro. Samtidigt är det tacksamt att han varit en stor nyckelfigur i jobbet med årets lagbygge och att i princip alla pusselbitar redan är satta.
Utom den kanske viktigaste: Huvudtränaren.
Här handlar det för Timrå att identifiera - och lyckas få in - någon som kan acceptera att det den får ett lag i knät, och kanske kan se det som starten på en längre resa. Jag uppskattade när man vågade satsa på någon utifrån i Jokinen, men tror att klubben i det här läget skulle må bra av att få in någon som är bekant med klubben och kan ta saker och ting långsamt. Det Timrå som förening behöver just nu är lugn och ro för att hitta en stabilitet.
SANNY LINDSTRÖM
– Nu handlar det om att ingjuta ett lugn och att den berömda processen med att rekrytera en tränare går åt rätt håll. Eftersom truppen mer eller mindre redan är satt så är det inte så viktigt att ny tränare presenteras så snabbt som möjligt. Låt det istället ta sin tid för att det ska bli rätt och något som Timrå tror på över tid.
Niikeliito: Den mannen från kth som stod och pratade med laget i omkläddningsrummet, är inte det den externa lösningen? Eller har vi brukat haft så tidigare försäsonger?
“Jag hörde bland annat att han själv krävt att det skulle in en extern lösning när det kommer till fysik biten under försäsongsträningen, en vilja som han har fått igenom här också. Det ska bli väldigt intressant att se hur det blir med den biten nu när det kommer in en ny huvudtränare. Vi ska också säga att Jokinen har varit en nyckelfigur i Timrås rekryteringsprocess när det kommer till säsong 25-26.”
Avsnitt 556 EXTRA: Jokinen out