pyrre: I den match som Timrå vann med 3-2, i början av december, hette det ju att Timrå då vann p.g.a att MoDo var försvagat av skador. Det stämmer säkert, man saknade några spelare i den matchen. Nu i torsdags gick Timrå konstant på fem backar, plus en del småskador på flera spelare. Det torde alltså vara status quo där då, om man ska försöka bedöma styrkor och svagheter.
Svaghetstecknet i matchen visade nog MoDo. Ja, man vek ju ner sig helt i den sista perioden och Timrå fick precis de ytor dom behövde för att kunna komma ikapp. Hade nån sagt det efter andra perioden hade då jag inte trott det.
Vad du menar med att "toppa med en massa extrespelare" förstår jag inte. Ja, vad är en extraspelare, enligt dig?
Peja: Då kan jag stilla allas undran. Vi ska ta nästa kliv. Hela tiden. Det är föreningens uttalade målsättning. Såväl på isen som organisatoriskt och ekonomiskt. Ang etablerade nyförvärv så tror jag att vi kommer se ett eller ... | Läs mer