Patrick Polly: Kan nog hålla med dig i mycket men Friskan har rätt i sitt inlägg beträffande styrelsen: det är lätt att ha åsikter när man inte behöver göra nåt själv.
Vill man ha en ny styrelse/föryngring av densamma så måste det finnas kandidater som är eldsjälar. Eldsjälar = de som offrar fritid och även arbetstid för att driva en förening efter medlemmarnas önskemål. Jag inbillar mig att de flesta med åsikter i styrelsefrågan, och även andra också som rör TIK:s framtid, inte ens är medlemmar i föreningen!! Sedan det där med dålig ekonomi: ja allt är ju i förhållande till vad man jämför med och eftersom du redan vet att Timrå har dålig ekonomi, utgår jag från att du är en av revisorerna. Själv trodde jag inte ens att revisionen var klar. Den ska ju först presenteras på årsmötet tillsammans med det ekonomiska utfallet.
JonteD: Dahlén är i min mening den största hos oss och vi ska vara evigt tacksamma för de han gjort för Timrå. Vi skulle inte vara där vi är utan han. Däremot måste man sakligt kunna ifrågasätta prestationen och inställning hos spelare. Även Dahlén.
Vill man ha en ny styrelse/föryngring av densamma så måste det finnas kandidater som är eldsjälar. Eldsjälar = de som offrar fritid och även arbetstid för att driva en förening efter medlemmarnas önskemål.
Jag inbillar mig att de flesta med åsikter i styrelsefrågan, och även andra också som rör TIK:s framtid, inte ens är medlemmar i föreningen!!
Sedan det där med dålig ekonomi: ja allt är ju i förhållande till vad man jämför med och eftersom du redan vet att Timrå har dålig ekonomi, utgår jag från att du är en av revisorerna. Själv trodde jag inte ens att revisionen var klar. Den ska ju först presenteras på årsmötet tillsammans med det ekonomiska utfallet.