Tranås AIF

Fler klubbar · 3704 inlägg · 900 ämnen

Inlägg: 22122

Sv: Två raka segrar
Två segrar kom verkligen lägligt. För de närmsta sex matcherna blir inte lätta. Tuffaste skedet på säsongen skulle jag vela säga. Leksand borta, Bofors, Mora hemma. Sen Mora, Bofors borta o Leksand hemma.
Ska nog vara glada om vi vinner någon utav matcherna. Svårt kanske att nöjja sig med 1 av sex möjliga vinster men som tidigare sagts. TAIF:s två segrar kom mot bottenlagen och mot Oskarshamn såg det inte så jättelysande ut på backsidan, tyvär. Och nu e Nilsén också skadad.
Får nog spela ett mer försvarsinriktat spel i de kommande matcherna och lita på att snabbskrinnarna kontrar in några mål. Våga skjuta lite sarg ut ibland också och inte börja passa i egen zon. Ut med pucken fort som f*n och så skjuta betydligt mer än tidigare. Färjestads tre första mål mot DIF igår kom på backskott om jag inte minns fel.

GO TAIF!!!!