Gavelo: ” Det är nog inte alltför många ur dagens trupp som tar en startplats i kommande Os truppen”
Backsidan är i det närmaste OS-truppen. Det är väl bara Ekholm, Lindholm och Forsling som ska in som jag ser det, eventuellt Gustafsson och OEL. Målvakter lär bli Markström och Ullmark.
Forwardsidan blir det så klart en rejäl makeover när spelare som Zibanejad, Lindholm, EP40, Nylander och kanske Landeskog ska in.
Det viktigaste är ju att Hallam tar ut spelare som kommer från bra säsonger och inte tar med folk på gamla meriter.
Bra fart och betydligt mer NHL-liknande spel i dagens match än både Kvarten och Semin. Känns som det passar NHL-spelarna i truppen bättre. Att se Canada utan medalj vore kul. Trots allt!
Trilske: Jag kan förstå att journalister som AJ blir besvikna över stämningen när de själva verkar leva i en illusion att hockey-VM är glödhett i Sverige och att massvis med supportrar är beredda att lägga tiotusentals kronor för att se slutspelsmatcher på plats. Så var det ju aldrig.
Fattar att det ingår i deras jobb att skapa hype kring turneringen men får intrycket av att en del lever i en bubbla...
Mycket märkligt då transportsträckan bara blir ännu längre, är tillräckligt många b-nationer i turneringen med matcher som bara ska "stökas av".
Man blev ju dessutom lätt avundsjuk när man hörde vilket drag det var på Tjeckiens matcher mot lag som Schweiz, Kanada och Finland.
Detta fick vi inte uppleva en enda gång, annat än ett hyfsat likvärdigt motstånd i den första matchen.
Resten var en ren transportsträcka.
Såg att Adam Johansson kritiserade trycket under gårdagen och kallade publiken för "eventpublik", men känns som att det kan vara en helt annan publik på plats under helgen/slutspelfasen jämfört med vad det var för 1,5-2 veckor sedan?
Tycker inte heller det var något speciellt tryck igår, bortsett från när tjeckerna fick rejäl islossning.
Känns som det kan vara fler genuina fans på plats under gruppspelet som lever sig in.
Man vet ju själv hur det brukar se ut här hemma, dvs många marginalåskådare som vaknar till liv i slutet av säsongen.
Vi skulle ju haft Tjeckien i gruppen men värdnationen får styra och ställa lite hur de vill så de bytte plats med Polen.
Så det blev ju tyvärr ett riktigt nedköp för oss då vi dels bara fick en bra motståndare i gruppen och dels hade kunnat få en bättre lottning i slutspelet.
Resulterade i väldigt ojämna grupper, hade gärna haft en värdnation som CZE i gruppen.
Fortfarande irriterat över Raymonds huvudlösa icingpuck innan situationen där pucken tog på domaren, en situation som inte ens hade behövt uppstå.
Wauzsig: Jag lägger absolut ingen vikt vid hemmalag, hemmanation utan tittar rent sportsligt. Tjeckien har ett rätt svagt lag men spelar just som ett lag, Schweiz har några riktigt bra spelare men saknar bredd. Dom förtjänar finalspel men det är svagt för VM när 2 mindre nationer möt i en Final.
Sen kanske det är ett större underbetyg till Sverige, USA och Kanada än något annat.
10522: Kanada har ett ganska svagt lag men ja jag hoppas Sverige åker på dyng, så kanske Hallam vaknar och funderar på om han kanske borde avgå så han inte förstör OS också
SuneMangs: Hade Sverige fått mer än en rejäl motståndare i gruppen så kanske jag trott mer på dem Men de i den andra gruppen verkar mått bra av att matjchats mot varandra i gruppen
Detta plus ett enormt hemmastöd gjorde min insats i matchen tämligen enkel. I bäst av fem tror jag Sverige gått segrande mer troligt I en match kan det gå lite hur som helst
Men men ett litet misslyckande får det väl ses som, fiasko? Nej nej långt från
Gavelo: "Jag hör vad du säger men innan matchen tror jag 9 av 10 tillfrågade skulle medge att Sveriges trupp är 2 och 3 snäpp bättre än Tjeckiens."
Det håller jag fullständigt med om! Samtidigt har vi upplevt större, smärtsammare och märkligare förluster än den här. Det är 22 år sedan fiaskot i Salt Lake City och jag har fortfarande inte hämtat mig.
Förlust mot ett relativt spetsigt Tjeckien på hemmaplan är inte märkligt i sig, däremot är försvarsingripandena i den här matchen riktigt fiaskoartade och man borde kunna förlora med mindre siffror än man faktiskt gör. Speciellt med backarna vi har.
SuneMangs: Jag hör vad du säger men innan matchen tror jag 9 av 10 tillfrågade skulle medge att Sveriges trupp är 2 och 3 snäpp bättre än Tjeckiens.
Sen håller jag definitivt med om att dagsform och annat borde vara avgörande i större utsträckning, nu är man given bara man spelar i NHL vilket är jättemärkligt. Tjeckien vinner rättvis och Hallam har ytterligare ett fiasko på sitt CV, för nog tror jag alla hade räknat med final med det laget man plockat in.
Gavelo: Vi har definitivt fler forwards som spelar på högre nivå, men presterar bättre vet jag inte om jag håller med om. Många av tjeckernas breddforwards kommer från starka säsonger (i sämre ligor) när man tittar närmare. Det här med dagsform och självförtroende kanske är något att ha i åtanke i framtiden?
Inget vårtecken är så tydligt som att Tre Kronor blir förnedrade i hockey. Man kommer få jobba hårt för att sälja biljetter till VM nästa år, fyfan vad intresset är svalt
SuneMangs: Sverige har genomgående bättre material, framförallt spelare som presterar på högre nivå i bättre roller. Sveriges problem är Hallam, som känns lika osympatisk som Garpenlöv och han får inte ut någon vettig spelidé till det material han förfogar över.
snowden: Tycker ändå att laguttagningen är värd att diskuteras. Ska man alltid prioritera meriterade NHL-spelare eller ska man kolla på dagsform också?
Det var lite samma problem förra säsongen där exempelvis Silfverberg verkligen inte levererade. Förbundskaptenen har ju också chansen att få ett lite mer samspelt lag om han tar fler spelare från Europa som spelat landslagsturneringare tillsammans tidigare under säsongen.
Gavelo: Sveriges bredd är mest avdankade/begränsade tvåvägslirare utan självförtroende. Eriksson Ek, Raymond och till viss del (på pappret iaf) Kempe är väl det enda spetsiga vi har framåt. Backsidan är kung och klart bättre än tjeckernas, men det syns ju inte ändå. Målvakter är det jämnt skägg med tjeckerna.
Jugge: Sveriges problem är absolut inte laguttagningen. Ingen. Absolut ingen klagade på laget innan denna match.nnLaget gör en jättedålig prestation idag bara.
Peja: ”Inser att Hallam hade Holmberg i Växjö, litar på honom osv, men objektivt sett, varför fick Holmberg en tröja före Järnkrok? Som jag förstår det fick inte Järnkrok frågan?”
Järnkrok är bättre än minst hälften av forwards i laget. Men som du säger Hallam känner Holmberg osv…
Bronset bärgat och ännu lite mer i spelkassan